Niedobór fosforu

Różne choroby i dolegliwości w uprawie roślin konopi oraz jak sobie z nimi radzić.
Awatar użytkownika
Klasyczny
Posty: 30
Rejestracja: 07 wrz 2016, 8:25

Niedobór fosforu

Post autor: Klasyczny »

Problem: Niedobór fosforu w roślinach konopi zazwyczaj pojawia się na liściach w dolnej/ starszej części rośliny. Dolne liście mogą stawać się ciemnozielone lub żółte, i zaczynać nabierać plam, które wyglądają na brązowe, lub brązowo-błękitne. Liście mogą się nieco pogrubić i zwinąć, a zakażone liście są odczuwalnie sztywne. Czasami łodygi rośliny robią się jasno czerwone lub fioletowe, ale nie zawsze.

Niedobór fosforu w marihuanie zazwyczaj objawia się pojawieniem niektórych lub wszystkich z poniższych objawów:
zwykle dotyka dolne, starsze liście rośliny
liście ciemnieją (ciemno zielony, niebieski lub szarawy kolor) i mogą lekko lśnić
liście mogą zacząć żółknąć jeśli niedobór fosforu nie jest leczony lub gdy choroba połączana jest z brakiem innych składników odżywczych i/lub problemami pH
liście uzyskują plamy w kolorze brązu lub purpury
liście stają się grubsze, w dotyku stają się suche i sztywne
pędy czasem stają się jasno czerwone lub fioletowe (ale nie zawsze)


Rośliny konopi mają tendencję do „miłości” do fosforu w fazie kwitnienia i nie zdarza się, aby było go zbyt dużo, przy korzystaniu ze standardowych ilości składników odżywczych sformułowanych dla rośliny konopi indyjskiej. Prawie wszystkie składniki odżywcze dla fazy kwitnienia zawierać będą duże ilości fosforu.

Fosfor (P) jest wykorzystywany przez rośliny we wszystkich fazach wzrostu. Jest to jeden z 3 głównych składników odżywczych (N-P-K).

Gdy pojawia się niedobór fosforu, dolne (najstarsze) liście stają się ciemnozielone. Liście czasem zyskują niebieskawy odcień brązu, pogrubiają się lub zwijają, wykazując ciemnoszare, brązowe lub purpurowe plamy. Czasami, gdy pojawi się niedobór fosforu, łodygi konopi nie zabarwiają się na czerwono lub purpurowo lub zabarwienie może nie być w ogóle widoczne.

Powszechnym „objawem” niedoboru fosforu w roślinach konopi są czerwone lub fioletowe łodygi. Ważne jest, abyś pamiętał, że niektóre szczepy konopi naturalnie rosną z czerwonymi lub fioletowymi łodygami, nawet wtedy, gdy ich wszystkie potrzeby odżywcze są spełnione, więc nie jest to objaw którym od razu trzeba się martwić.

Nie należy mylić naturalnego koloru czerwono-fioletowych łodyg z niedoborem fosforu!

Gdy zauważysz, że łodygi są czerwone lub fioletowe od spodu, może to być oznaką niedoboru fosforu tylko wtedy, gdy towarzyszą temu inne objawy. Jeśli jedynym objawem wykazywanym przez rośliny są czerwone lub fioletowe łodygi i nie widzisz żadnych innych oznak – plam, niezdrowych liści – to czerwone lub fioletowe łodygi spowodowane są najprawdopodobniej genetyką roślin. Jeśli o to chodzi, nie masz się czym martwić.

Fosfor jest używany intensywnie przez rośliny konopi w fazie kwitnienia do produkcji pąków oraz jest kluczowym elementem procesu fotosyntezy (przekształcanie światła w energię dla rośliny).

Niektóre szczepy konopi zużywają znacznie więcej fosforu niż inne, albo są bardziej podatne na niedobór fosforu.
Awatar użytkownika
Złotowłosa
Posty: 23
Rejestracja: 25 lis 2016, 17:12

Re: Niedobór fosforu

Post autor: Złotowłosa »

Dlatego przy kupowaniu nasion warto zwracać uwagę na specyfikację danej odmiany:)
ODPOWIEDZ