GASTROFAZA

Dyskusje o wszystkim.
Piegus
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2016, 0:07

GASTROFAZA

Post autor: Piegus »

[banan]
Gastrofaza – naukowy punkt widzenia


Dobrze znany jest fakt, że marihuana pobudza łaknienie – wywołując bezkonkurencyjne pragnienie łaknienia zwane „gastrofazą”.

Choć uczucie to okazało się przydatne w placówkach medycznych, naukowcy wciąż próbują zrozumieć dokładnie jak to działa. Rzeczywiście, ostatnie badania sugerują, że zjawisko to jest bardziej skomplikowane niż kiedyś sądzono.

Jak się okazuje, marihuana może wpływać na apetyt na szereg sposobów. Poniżej kilka powodów, dla których możesz doświadczać gastrofazy.

Marihuana zwiększa apetyt na słodycze.

Działanie marihuany na mózg – co dzieje się poprzez oddziaływanie na ścieżki zwane receptorami kannabinoidowymi – stwierdzono, że zwiększa ona jeden z pięciu smaków: słodki smak. Czyni to poprzez przeciwdziałanie skutkom hormonu o nazwie leptyna.

Z drugiej strony, marihuana nie oddziałuje na smak słony, kwaśny, gorzki lub umami.

Marihuana zwiększa przyjemność z jedzenia.

Jedzenie okazuje się uaktywniać układ nagradzania w mózgu, co wiąże się z uwalnianiem substancji chemicznej zwanej dopaminą. Oznacza to, że gdy spożywamy żywność, mózg zostaje za to „nagrodzony”.

Związki znajdujące się w marihuanie znane są z uwalniania dopaminy w różnych sytuacjach.

Marihuana zwiększa chęć jedzenia.

Innym ważnym aspektem jest zwiększone pragnienie jedzenia. Badania sugerują, że marihuana może zwiększyć chęć jedzenia lub apetyt w wielu aspektach.

Jeden z tych sposobów jest związany z poziomem dopaminy, który reguluje motywację, a także system nagradzania.

Innym sposobem, w który marihuana zwiększa apetyt jest poprzez interakcję z hormonem znajdującym się w jelitach, zwanym greliną. Grelina działa zwiększając apetyt, ale badania pokazują, że jej efekt jest także regulowany przez ścieżki kannabinoidowe. Badania sugerują, że THC może zwiększać stymulację greliny.

Marihuana zwiększa zmysł węchu.

Najnowszym odkryciem jest to, iż marihuana stymuluje część mózgu odpowiedzialną za zmysł węchu: opuszkę węchową.

Badania opublikowane w czasopiśmie Natural sugerują, ze THC może działać na opuszkę węchową, zwiększając zdolność wyczuwania zapachu żywności. Teoria mówi, że zwiększone poczucie zapachu spowodowane przez marihuanę może także poprawić smak.

Marihuana może hamować głód – jeśli jesteś głodny.
Być może najbardziej interesującym aspektem jest to, jak marihuana wpływa na Ciebie, gdy jesteś bardzo głodny. Faktem jest, iż badania sugerują, że marihuana może zmniejszać uczucie głodu, gdy spożywasz ją całkowicie na czczo. [konopia]
Awatar użytkownika
Im_Soo_High
Posty: 48
Rejestracja: 19 paź 2016, 19:01

Re: GASTROFAZA

Post autor: Im_Soo_High »

Gastrofaza to dla mnie ewidentny skutek uboczny, rozumiem że niektórym pomaga, mnie natomiast prowadzi do otyłości, palę często, często więc jem i tyje :D Ale z tym że palona na czczo hamuje głód to szczera prawda. Niestety rzadko mogę sobie pozwolić na palenie z samego rańca, zresztą zazwyczaj rano pije kawę, a u mnie jedno całkowicie niweluje drugie. Pozdro.
Sadzić, palić, zalegalizować.
ODPOWIEDZ