Stosowanie medycznej marihuany w leczeniu zaburzeń lękowych

Informacje i artykuły na temat medycznej marihuany.
Awatar użytkownika
Polka-THC
Posty: 79
Rejestracja: 12 wrz 2016, 22:49

Stosowanie medycznej marihuany w leczeniu zaburzeń lękowych

Post autor: Polka-THC »

Lęk jest uczuciem, które dotyka wszystkich w jakimś punkcie lub podczas trudnej sytuacji, takiej jak publiczne przemowy, wypadek samochodowy, a nawet pierwsza randka.

Coś powoduje stres, a uczucie niepokoju jest naturalną reakcją. Jest to odpowiedź organizmu na niebezpieczeństwo, czy to prawdziwe czy wyimaginowane. Stres w małych dawkach może rzeczywiście pomóc ci się skoncentrować i rozwiązywać problemy.

Ale kiedy lęk zaczyna przytłaczać osobę i uniemożliwia jej przeżywanie życia w pełni, może to być oznaka zaburzeń lękowych.

Według National Alliance on Mental Illness, w przybliżeniu „40 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych, czyli 18% cierpi na zaburzenia lękowe.”

Jak wskazuje Anxiety and Depression Association of American tylko jedna trzecia tej grupy rzeczywiście otrzymuje leczenie.

Więc jak stwierdzić czy ktoś faktycznie cierpi na zaburzenia lękowe?


Niestety, objawy zaburzeń lękowych nigdy nie są takie same, to tak jak z przeziębieniem – objawy różnią się w zależności od osoby.

Istnieje wiele różnych rodzajów zaburzeń lękowych, a każde z nich wpływa na ludzi inaczej. Dla niektórych, może objawiać się to jako ataki lękowe, u innych jako myśli katastroficzne, a kolejni mogą po prostu bać się wchodzenia w interakcje z nowymi ludźmi.

Jednym wspólnym objawem dla wszystkich zaburzeń lękowych jest „trwały lub ciężki strach w sytuacjach, w których większość ludzi nie odczuwa żadnego zagrożenia.”
Osoba z zaburzeniami lękowymi może doświadczać objawy emocjonalne i fizyczne. Emocjonalne objawy mogą obejmować drażliwość, kłopoty z koncentracją, czarnowidztwo, zamartwianie się, napięcie i nerwowość, wyczekiwanie oznak zagrożenia.”

Ze względu a to, że lęk jest częścią walki lub ucieczki organizmu, może powodować szereg objawów fizycznych, w tym duszność, zmęczenie, pocenie się, kołatanie serca, bóle głowy, trudności ze snem, rozstrój żołądka, zawroty głowy, drżenie, koszmary senne.

Chociaż istnieje wiele różnych zaburzeń lękowych, sześć najczęściej spotykanych to: ogólne zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno – kompulsywne, zaburzenia paniczne (znane również jako ataki lękowe), fobie, zespół stresu pourazowego, zaburzenia lękowe i społeczne.

• Ogólne zaburzenia lękowe (GAD).

Jeśli dana osoba cierpi na uporczywy lęk, posiadana obawy o życie i obawia się że coś pójdzie nie tak przez sześć miesięcy lub dłużej, może to być ogólne zaburzenie lękowe. Często objawy te występują nawet wtedy, gdy osoba martwiąca się zdaje sobie sprawę z tego, że jej reakcja jest nadmierna w danej sytuacji.

Osoby cierpiące na GAD mogą mieć problemy ze snem, bóle głowy, pocenie się, nudności, drażliwość, trudności z koncentracją, napięcie mięśni, bóle, uczucie zadyszki, trudności w połykaniu, częste wizyty w łazience, uderzenia gorąca, zawroty głowy.
GAD objawia się powoli, pogarszając się w miarę upływu lat, a nawet mogą występować okresy polepszania i pogarszania się stanu.

Osoby cierpiące na łagodne przypadki zazwyczaj są w stanie pracować i wypełniać codzienne obowiązki, ale cięższe przypadki mają trudności z wykonywaniem prostych zadań. Choroba występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

• Zaburzenia obsesyjno – kompulsywne (OCD).

Jeżeli dana osoba cierpi na nieuzasadniony lęk i myśli (obsesje), które prowadzą do powtarzających się zachowań (kompulsji), a zachowania te prowadzą do cierpienia lub zakłócają życie jednostki, może to być zaburzenie obsesyjno – kompulsywne.

Myśli i kompulsje różnią się w zależności od osoby. Może to być lęk przed zarazkami, co prowadzi do mycia rąk na okrągło, albo myślenie, że drzwi garażu są otwarte i wielokrotne sprawdzanie tego, a czasami może to być dotykanie lub liczenie rzeczy w określonej sekwencji przed przejściem do codziennych wydarzeń, takich jak dotykanie futryny 15 razy z rzędu.

Co najważniejsze, te myśli i zachowania są trudne do zignorowania i nie są satysfakcjonujące, często wytwarzając jedynie chwilową ulgę od lęku.

Niektórzy ludzie są świadomi swoich myśli i zachowań kierowanych OCD, podczas gdy inni nie zdają sobie z nich sprawy.

Osoby z ciężkim OCD uważają, że uniemożliwia im to normalne życie, a niektórzy z nich odczuwają ulgę poprzez unikanie pewnych sytuacji, które powodują ich obsesje, lub ucieczka w narkotyki i alkohol.

OCD może towarzyszyć zaburzenie związane z jedzeniem, depresja i inne zaburzenia lękowe.

Zazwyczaj zaczyna objawiać się to w dzieciństwie lub podczas wczesnych lat młodzieńczych, większość ludzi zostaje zdiagnozowanych w wieku 19 lat.

OCD dotyka 2.2 miliona dorosłych Amerykanów, po równo mężczyzn i kobiet.

• Ataki lękowe.

Jeżeli dana osoba doświadcza spontanicznych i powtarzających się ataków paniki, które trwają przez kilka minut z pewnością jest to zaburzenie lękowe.

Ataki mogą zdarzyć się w każdej chwili, nawet podczas snu, a czasami towarzyszą im intensywne objawy fizyczne (w tym bicie serca, pocenie się, problemy z oddychaniem, osłabienie, zawroty głowy, gorące lub zimne dreszcze, mrowienie lub drętwienie rąk, ból brzucha lub klatki piersiowej), które mogą być podobne do uczucia podczas zawału serca.

Ataki trwają zazwyczaj około 10 minut, ale ich skutki mogą utrzymywać się o wiele dłużej.

Bez natychmiastowej pomocy medycznej, powtarzające się ataki mogą zmusić człowieka do unikania miejsc, gdzie ataki wydarzały się w przeszłości, otwartych przestrzeni lub wszelkich miejsc publicznych.

Lęk napadowy występuje często w połączeniu z depresją, narkomanią, alkoholizmem lub innymi poważnymi problemami.

Choroba ta wpływa na około 6 milionów dorosłych Amerykanów, cierpi na nią dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn.

• Fobie.

Jeśli dana osoba posiada niezrozumiały strach wobec jakiegoś obiektu, działalności lub sytuacji, która prezentuje mało realne zagrożenie, ale wywołuje w niej niepokój uważa się, że jest to fobia.

Fobia może być bardzo specyficzna (jak strach przed ptakami, samolotami, krwią itp.), może przyjmować formę społeczną (skrajny strach przed upokorzeniem w sytuacji społecznej) oraz być lękiem przed przestrzeniami otwartymi (agorafobia), która obejmuje lęk przed przebywaniem w miejscach publicznych, otwartych, zamkniętych, a z czasem może stać się na tyle poważna, że dana osoba nie wychodzi w ogóle z domu.

Kiedy człowiek doświadcza fobii, może objawiać się to niekontrolowanymi atakami paniki, silnym lękiem, strachem przed śmiercią, utratą kontroli, szybkim biciem serca, trudnościami w oddychaniu, chęcią zrobienia wszystkiego by uniknąć fobii.

Nawet jeśli dana osoba zdaje sobie sprawę z irracjonalności swojej fobii, nie jest w stanie kontrolować swoich uczuć.

• Zespół stresu pourazowego (PTSD).

Kiedy dana osoba doświadcza lub jest świadkiem przerażającego wydarzenia, które następnie powoduje stres, złe wspomnienia, koszmary senne, ciężki niepokój, może to być zespół stresu pourazowego lub PTSD.

Ten rodzaj zaburzeń psychicznych powszechny jest wśród wojskowych, ale również może wystąpić z powodu różnych traumatycznych wydarzeń, w tym kradzieży, porwania, gwałtu, przemocy fizycznej lub umysłowej, wypadku samochodowego, czy naturalnych katastrof.

• Fobia społeczna.

Dosyć powszechnym jest, że pewne sytuacje społeczne, jak na przykład wystąpienia publiczne lub rozmowa kwalifikacyjna mogą powodować stres.

Ale kiedy człowiek doświadcza skrajnego strachu i lęku, który hamuje prowadzenie normalnego życia oznacza to fobię społeczną.

Fobia społeczna jest czymś więcej niż po prostu sprawieniem, że jesteś nieśmiały. Może ona kolidować z posiadaniem jakichkolwiek bliskich relacji społecznych lub zmuszać osobę chorującą do unikania sytuacji, które powodują te uczucia.

Ponad 15 milionów Amerykanów cierpi na zespół lęku społecznego, choroba zwykle pojawia się po 13 roku życia.

Coraz więcej osób cierpiących na zaburzenia lękowe sięga po medyczną marihuaną.

Skonsultuj się z licencjonowanym lekarzem w celu ustalenia, czy marihuana jest odpowiednim leczeniem dla ciebie. Bądź świadomy i selektywnie wybierz odmianę marihuany za pomocą której zamierzasz się leczyć. Nie wszystkie szczepy i produkty zawierające cannabis działają tak samo w przypadku każdego pacjenta i dolegliwości.
ODPOWIEDZ