Lumeny, Lux i parę rzeczy o świetle

Tematy o uprawie i hodowli indoor, czyli w domu lub innym pomieszczeniu.
Awatar użytkownika
Ryzyk_Fizyk
Posty: 2
Rejestracja: 08 wrz 2016, 19:24

Lumeny, Lux i parę rzeczy o świetle

Post autor: Ryzyk_Fizyk »

1. Czym jest światło?

Światło to promieniowanie elektromagnetyczne i może być interpretowne zarówno jako fala lub cząstka: Dualność frazy fala/ cząstka. Wykazuje to zjawisko, które może być wyjaśnione przez falistość cech – na przykład zakłócenia – a jednocześnie wykazując pewne najlepiej tłumaczone przez jego właściwości podobne do cząstek – takie jak efekt fotoelektryczny.

Źródło światła emituje światło wielu cząstek zwanych fotonami. Są rozróżnialne przez jeden unikalny sposób – ich energię. Przy określaniu światła falą, określa się jego długość fali, i rozróżniamu także różnicę w kolorze.

Głównym punktem jest to, że: fotony o tej samej energii (długość fali, kolor) z różnych źródeł jak na przykład MH, HPS, CFL, T5 itp. są TAKIE SAME.

2. Co to jest natężenie światła?

Natężenie światła to po prostu strumień fotonów na jednostkę powierzchni w jednostce czasu. Więcej fotonów oznacza większa intensywność. I to wszystko.

3. Co oznacza „lumeny” czy „lux”?

Lumeny

Definiuje to „wiązkę światła”, która jest „strumieniem świetlnym” (emisja energii) dostosowanym do czułości oka ludzkiego. W kontekście żarówki, jest to miara łącznej liczby fotonów emitowanych przez żarówkę (zsumowane we wszystkich kierunkach), dostosowane do czułości oka ludzkiego dla różnych energii fotonów.

Oznacza to, że różne kolory są ważone inaczej według „funkcji świecenia”, która opisuje wrażliwość na naszych oczach.

Lux

Lux po prostu określony jest jako liczba lumenów na sekundę na metr kwadratowy. Innymi słowy, liczba fotonów uderzająca ograniczoną powierzchnię na jednostkę czasu, ważoną przez funkcję jasności opisaną powyżej.

4. Co to oznacza w przypadku korzystania z wielu źródeł światła?

Ustaliliśmy więc, że lux to liczba fotonów uderzających jednostkę powierzchni w jednostce czasu, ważona przez funkcje świecenia.

Mamy też ustalone, że fotony z tego samego źródła światła są nie do odróżnienia, o ile mają taką samą energię, długość falii, kolor.

Oznacza to, że jeśli umieścisz dwa światła w tej samej odległości od punktu a każde światło zapewnia X fotonów na jednostkę powierzchni w punkcie, z dwoma światłami trzeba będzie 2X fotonów na jednostkę powierzchni w punkcie. Ponieważ intensywność jest miarą liczby fotonów na jednostkę powierzchni, światło jest dwa razy tak intensywne, niezależnie od użytej jednostki.

Oczywistym jest praktyczne zastrzeżenie w momencie, gdy uzywasz wielu źródeł światła o niskiej intensywności. Zauważ, jak stwierdziłem, że światła znajdują się w tej samej odległości? Praktyczny problem świetlówek, na przykład, kiedy możesz uzyskać 27000 lumenów z 10 x 42W świetlówek kompaktowych, trudno je umieścić wystarczająco blisko, aby były użyteczne. Jeśli masz je na przykład w linii, każde kolejne światło jest dalej o metr, a skuteczny wzrost jest zmniejszony. Dalej jest, ale zgodnie z zasadą 1/d^2, czyli posiadanie żarówki 2cm dalej przynosi malejący zysk. Z drugiej strony może to być skuteczny sposób dystrybucji światła, natomiast z HID musisz rozmieścić rośliny wokół pojedynczego punktu źródłowego światła.

5. Serio? Udowodnij to.

Oto prosty eksperyment, który dowodzi tego punktu. Poniżej kilka żarówek 42W, które są częścią „ogrodu”.

Możesz również zauważyć 150W HPS tam.

Sprawa jest prosta. Światła, które są w równej odległości od punktu przyczyniają się addytywnie.


Światło otoczenia = 0

1 x 42W = 6500 ftc ~ 65000 lux

2 x 42W = 13100 ftc ~ 131000 lux



Jakieś pytania?
ODPOWIEDZ