Odżywki dla roślin konopi

Tematy o uprawie i hodowli indoor, czyli w domu lub innym pomieszczeniu.
Awatar użytkownika
Nieuczesany55
Posty: 6
Rejestracja: 14 wrz 2016, 8:13

Odżywki dla roślin konopi

Post autor: Nieuczesany55 »

Plantatorzy często stosują dużo składników odżywczych przy uprawianiu swoich roślin. Jednak może to czasem powodować więcej złego niż pożytku.
Więc jak karmić rośliny konopi bez przesady?

Wszystkie pierwiastki chemiczne, które potrzebują rośliny do życia oraz rozwoju są naturalnie obecne w wodzie, glebie i powietrzu.
Ludzie często są gotowi wydać mnóstwo pieniędzy na jak najbardziej zaawansowane odżywki – jednak nie jest to gwarancja doskonałych rezultatów – czasami może to wręcz pogorszyć sytuację.

Rośliny konopi potrzebują azotu, fosforu i potasu, aby rosnąć i się rozwijać.

Uprawianie glebowe jest najprostszym sposobem na uprawę marihuany, ponieważ taka uprawa często „wybacza” błędy popełnione przez hodowcę, dzięki aktywności buforowej między chemikaliami oraz systemem korzeni.
Niektórzy hodowcy lubią pompować w rośliny jak najwięcej składników odżywczych jak to tylko możliwe. Inni wolą zachować minimalizm w sprawach nawożenia.

Podobnie jak w przypadku zwierząt, każdy etap życia rośliny wymaga nieco innych składników odżywczych. Podczas wegetatywnej fazy wzrostu marihuana potrzebuje azotu, wysokiej ilości potasu i średniej fosforu. Jako ogólną zasadę przyjmuje się, że ilość fosforu powinna wynosić około połowę ilości azotu. W stadium kwitnienia zawartość azotu powinna być znacznie obniżona, natomiast fosfor zwiększony, a potas utrzymany na tym samym poziomie co w fazie wegetatywnej.

Zmienianie właściwiej mieszanki składników odżywczych, kiedy roślina zaczyna kwitnąć, oznacza po prostu karmienie jej mieszanką z inną równowagą NPK (azot, fosfor, potas). Azot, fosfor i potas procentowo podane są na etykietach produktów w formie na przykład 5-18-5 NPK, z każdym numerem określającym odpowiednio stosunek N, P i K. Prawidłowe proporcje trzech głównych elementów są obliczane przez producenta. Dlatego hodowca musi tylko dodawać wodę i trzymać się prawidłowego dawkowania.

Oprócz zmiennej mieszanki NPK, marihuana potrzebuje niewielkich ilości makro oraz mikroelementów. Niektóre z nich są ważniejsze niż inne dla zdrowia rośliny. Większość z nich jest już obecna w dobrej mieszance glebowej. Specjalistyczne dodatki są do kupienia, ale wskazane są jedynie dla bardziej doświadczonych hodowców, ponieważ przekarmienie roślin może być szkodliwe.

Kiedy uprawiamy marihuanę, zawsze lepiej być ostrożnym niż nadgorliwym. Roślina uprawiana z niewielkim dodatkiem składników odżywczych będzie owocowała w lepsze plony, niż roślina uprawiana w nadmiernie nawożonej glebie.
Jeśli już musisz, dodawaj składniki odżywcze do wody tylko co drugie podlewanie, a jeśli masz wątpliwości co do dawki, po prostu dodawaj połowę. Są to najprostsze i najważniejsze zasady stosowania składników odżywczych przy uprawie marihuany.

Niedobory składników odżywczych oraz ich przedawkowanie wykryte może być poprzez zaobserwowanie zmiany wyglądu i koloru rośliny. Wiele objawów przekarmienia podobnych jest do tych pojawiających się przy niedożywieniu. Najbardziej widoczne oznaki nierównowagi odżywczej to opadanie, żółknięcie liści, nieregularny kształt liści lub ich wymiary, brązowe plamy, spalone końcówki.

Jeśli okaże się, że nie jesteś w stanie ustalić gdzie leży problem poprzez korektę żywienia, przepłucz glebę w czystej wodzie o obojętnym pH, a następnie ponownie podawaj składniki odżywcze (tylko połowę dawki).

Pamiętaj, że jeżeli poważnie nie dożywiłeś lub przekarmiłeś rośliny istnieje szansa, że zostały one nieodwracalnie uszkodzone w jakiś sposób. Odzyskanie ich zajmie trochę czasu, a i plony nie będą tak bogate.

Dla prawidłowego wchłaniania składników odżywczych przez marihuanę bardzo ważne jest pH. Wszystkie nawozy wpływają na wodę i pH w pewnym stopniu (niektóre bardziej niż inne), zazwyczaj obniżając je. Niewłaściwy poziom pH blokuje składniki odżywcze i wchłanianie ich przez rośliny, tym samym powodując niedożywienie, nawet jeśli dodajesz odpowiednią mieszankę do wody.

Składniki odżywcze często przechowywane są w roślinie konopi po wchłonięciu. Może to spowodować chemiczny posmak w końcowym produkcie. Większość hodowców przestaje nawozić marihuanę na kilka dni lub tygodni przed zbiorami.
ODPOWIEDZ