Czy moje rośliny są naprawdę spragnione?

Tematy o uprawie i hodowli indoor, czyli w domu lub innym pomieszczeniu.
Jeremy
Posty: 15
Rejestracja: 05 sty 2017, 10:16

Czy moje rośliny są naprawdę spragnione?

Post autor: Jeremy »

Z pewnością nie! Najlepszego rodzaju instrukcje to te, które odnoszą się do specyficznego przypadku. Dobrze wykonane, konkretne instrukcje mogą nauczyć całkowitych laików jak wykonać specjalistyczne i/lub skomplikowane zadanie.

Niestety, podlewanie roślin to dosyć indywidualna sprawa, ponieważ zależne jest od wielu czynników. Jak często podlewasz? Ile wody dajesz? Czy podlewasz zbyt obficie?

Byłoby fajnie, gdyby można było powiedzieć hodowcom: „Dawaj swoim roślin 5 litrów wody w każdy poniedziałek i czwartek aż do czasu zbiorów.” Niestety jest zbyt wiele zmiennych (odmiana, rozmiar doniczki, wielkość rośliny, medium uprawy (podłoże), temperatura, wilgotność itp., aby móc to stwierdzić. Na szczęście, po kilku próbach, podlewanie może stać się bardzo prostą i rutynową czynnością.

Oto kilka wskazówek, które powinny Ci w tym pomóc.

Po pierwsze, upewnij się, że doniczka/ pojemnik w którym trzymasz rośliny posiada odpowiednie odwadnianie. Oznacza to, że nadmiar wody powinien być w stanie swobodnie spływać z dna pojemnika.

W celu podlania rośliny, poczekaj aż medium będzie suche od góry na około 2, 3 centymetry. Podczas podlewania, zwłaszcza z dodatkiem składników odżywczych znajdujących się w wodzie, upewnij się, że 10 – 20% wody wypływa z dołu pojemnika. Pomaga to zapobiegać problemom z pH i nadmiernemu gromadzeniu się składników odżywczych. Jeśli uprawiasz w glebie bez dodatku składników odżywczych, wlewaj wodę powoli i sprawdzaj ile z niej wypływa z dna pojemnika (więc przez przypadek nie wypłuczesz wszystkich składników odżywczych z gleby).

Uwaga: Jeśli masz małe roślinki w dużej donicy, najpierw wlej trochę wody i obserwuj jak reaguje na nią medium.
Awatar użytkownika
GreenBeet
Posty: 43
Rejestracja: 05 wrz 2016, 12:31

Re: Czy moje rośliny są naprawdę spragnione?

Post autor: GreenBeet »

Mhm, takich instrukcji można napisać i przeczytać miliony, a i tak każdy popełnia te same błędy hehe
ODPOWIEDZ