Niedobór składników odżywczych?

Tematy o uprawie i hodowli indoor, czyli w domu lub innym pomieszczeniu.
Salomon
Posty: 13
Rejestracja: 24 wrz 2024, 7:59

Niedobór składników odżywczych?

Post autor: Salomon »

Zastanawiałam się ostatnio, jak w ogóle rozpoznać niedobór składników odżywczych u konopi. Objawy czasem wyglądają bardzo podobnie.
Awatar użytkownika
Mim
Posty: 84
Rejestracja: 22 lip 2020, 8:13

Re: Niedobór składników odżywczych?

Post autor: Mim »

Moim zdaniem rozpoznawanie niedoborów składników odżywczych u konopi wymaga przede wszystkim uważnej obserwacji całej rośliny, a nie tylko jednego liścia. Bardzo łatwo popełnić błąd, bo wiele objawów wygląda podobnie: żółknięcie, plamy, skręcanie liści. Dlatego zawsze zaczynam od pytania: gdzie dokładnie pojawia się problem — na górze, na dole, czy na całej roślinie. To już daje pierwszą wskazówkę, z jakim typem niedoboru możemy mieć do czynienia.
Awatar użytkownika
Bourdain
Posty: 136
Rejestracja: 21 lip 2020, 9:53

Re: Niedobór składników odżywczych?

Post autor: Bourdain »

Kluczowe jest rozróżnienie między składnikami mobilnymi i niemobilnymi. Jeśli roślinie brakuje składnika mobilnego, takiego jak azot, fosfor czy magnez, to zacznie ona „zabierać” go ze starszych liści i przekierowywać do młodszych. Wtedy dolne liście żółkną, więdną albo odpadają. Natomiast przy niedoborach niemobilnych, jak wapń czy żelazo, objawy widać najpierw na młodych liściach — mogą być zdeformowane, blade albo mieć martwe plamki.
ODPOWIEDZ